الکترونیکی شدن پرداخت عوارض در سه آزاد راه دیگر

مجری طرح پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی گفت: پرداخت عوارض در سه آزادراه قزوین-رشت، بندر عباس-بندر شهید رجایی و قطعه چهارم آزادراه تبریز-ارومیه به زودی الکترونیکی می شود.

سهیل مظلوم مجری طرح پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت:  با اجرای طرح الکترونیکی در سه آزادراه های قزوین-رشت، بندر عباس-بندر شهید رجایی و قطعه چهارم آزادراه تبریز-ارومیه، تعداد آزادراه‌های مجهز به سیستم پرداخت الکترونیکی در کشور به هفت آزادراه افزایش پیدا می‌کند.

عوارض الکترونیکی ازادراه ها

بر اساس اعلام مجری این طرح  نصب دکل‌ها، دوربین‌ها و تجهیزات مورد نیاز برای ثبت الکترونیکی ترددها در این سه آزادراه جدید انجام شده است و به زودی دریافت عوارض در آن‌ها تنها به‌صورت الکترونیکی انجام خواهد شد.

گفتنی است آزادراه چهارخطه بندر عباس-بندر شهید رجایی یکی از شاهرگ‌های ترانزیتی کشور است که بندر شهید رجایی را به‌صورت مستقیم از قسمت شمالی شهرک حمل‌ونقل به بزرگراه بندر عباس–سیرجان متصل می‌کند. این بزرگراه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین محورهای ترانزیتی کشور نقش مهمی در توسعه بندر شهید رجایی دارد.

همچنین آزادراه بندر عباس-بندر شهید رجایی که بیشتر تردد آن مربوط به وسایل نقلیه پلاک عمومی و ترانزیتی است، حدود ۳۰ کیلومتر مسافت دارد.

بنا بر اعلام سازمان بنادر و دریانوردی، به‌طور متوسط روزانه حدود ۱۰ هزار کامیون برای جابه‌جایی کالا به بندر شهید رجایی رفت و آمد می‌کنند. با الکترونیکی شدن پرداخت عوارض این آزادراه، دیگر مشکلات ترافیکی مانع از تردد خودرو‌های سنگین نخواهد بود.

قطعه آزادراهی تازه احداث‌شده تبریز- ارومیه

آزادراه تبریز-ارومیه به طول ۱۳۱ کیلومتر در حال احداث است. قطعه چهارم این آزادراه به طول ۳۱ کیلومتر در محدوده بخش ایلخچی در شهرستان اسکو، حدفاصل سه‌راهی سرای تا سه‌راهی خاصبان را دربر می‌گیرد.

پرداخت عوارض در این قطعه آزادراهی تازه احداث‌شده نیز قرار است به‌زودی به‌صورت الکترونیکی انجام شود.

آزادراه قزوین–رشت، گره ترافیکی مسافران شمال

آزادراه قزوین–رشت یکی از طولانی‌ترین و پرتردد‌ترین آزادراه‌های شمال کشور است که در بیشتر روز‌های تعطیل و روز‌های پایانی هفته، با مشکلات ترافیکی روبه‌رو است.

با الکترونیکی شدن پرداخت عوارض در این آزادراه، مشکل ترافیک در محدوده عوارضی‌ها برطرف خواهد شد و تردد کننده‌ها از این مسیر، می‌توانند بدون توقف به مقصد برسند.

پیش از اجرای فراگیر این طرح، از اواخر اسفند سال گذشته دریافت عوارض در تمام خطوط عبوری در چهار آزادراه تهران–ساوه، تهران–قم، کرج – قزوین و قزوین-زنجان توسط شرکت سپندار به‌صورت الکترونیکی انجام شده است.

در این فاز از اجرای طرح الکترونیکی شدن پرداخت عوارض، سه آزادراه قزوین-رشت، بندر عباس-بندر شهید رجایی و قطعه چهارم آزادراه تبریز-ارومیه نیز با باجه‌های سنتی اخذ عوارض خداحافظی می‌کنند.