قطعه دوم آزادراه ساوه- همدان (آزادراه كربلا)

 • كارفرما

  شركت آزادراه كربلا

 • مدیرعامل

  مهندس امین چوبدار

 • اطلاعات پروژه

  راهداری و بهره برداری

 • طول آزادراه

  ۸۵ کیلومتر

آزادراه کربلا


شرکت احداث، نگهداری و بهره­ برداری آزادراه کربلا بر اساس قانون احداث پروژه ­های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک­ها و سایر منابع پولی و مالی کشور و با اهداف ذیل در سال 1386 تأسیس گردید. مدیرعامل کنونی شرکت آزادراه کربلا آقای مهندس امین چوبدار میباشد.

۱- تأمین منابع مالی و کادر فنی و امکانات ضروری به منظور احداث، نگهداری و بهره ­برداری از آزادراه کربلا (قطعه دوم آزادراه ساوه- همدان) حد فاصل کیلومتر 90 الی 175

۲- سرمایه­ گذاری، احداث و بهره ­برداری از تأسیسات جانبی خاص آزادراه مذکور.

۳- طراحی و نظارت و مشاوره در محاسبه و کنترل کیفیت در امور مرتبط با راهسازی.

۴- انجام تمامی امور بازرگانی و تجاری و مرتبط با موضوع شرکت از قبیل خرید، اجاره و واردات ماشین­ آلات ضروری برای تحقق موارد پیش­گفته و تأمین قطعات و صدور خدمات فنی و مهندسی.

این آزادراه به عنوان بخشی از کریدور  AH2 آزادراه آسیا (Asian Highway– AH2) و کریدور اتصالی مرکز به غرب، نقش تعیین کننده­ ای در تکمیل شبکه حمل و نقل کشور ایفا می ­کند و می‌تواند در بحث ترانزیت کالا و ارائه خدمات به همسایه‌های غربی کشور به عنوان یکی از محورهای اصلی مورد استفاده قرار گیرد.

عملیات اجرایی این آزادراه به طول 85 کیلومتر در سال 1386 آغاز گردید. هزینه احداث آزادراه کربلا، حدود 2.760 میلیارد ریال بوده که 50 درصد آن توسط وزارت راه و شهرسازی، 17 درصد توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ­ای و 33 درصد آن توسط این شرکت تأمین و پرداخت گردیده است.

بهره­ برداری از آزادراه کربلا گامی برای تکمیل شبکه آزادراهی کشور و اتصال مطلوب­تر به استان‌ها و همسایگان غربی به حساب آمده و اهداف ذیل را به دنبال داشته است.

 • تسهیل ترافیک غرب کشور با کاهش 50 کیلومتری مسیر
 • کاهش حوادث جاده­ ای و افزایش ایمنی تردد به ویژه حد فاصل دخان- تجرک به عنوان یکی از نقاط حادثه ­خیز
 • کاهش زمان سفر حدود یک ساعت برای خودروهای سواری
 • صرفه‌جویی در مصرف سوخت
 • کاهش استهلاک وسایل نقلیه

آزادراهی که به واسطه تسهیل سفر زائران حسین بن علی (ع)، آزادراه کربلا نامیده شده و تکمیل آن، راه رهپویان آن حضرت را هموارتر کرده است. سرمایه گذاری صورت پذیرفته در احداث آزادراه دارای نرخ بازگشت سرمایه (IRR) بر اساس چهار درصد بالاتر از نرخ سرمایه گذاری بلند مدت بانکی با دوره بهره ­برداری 22 ساله است.

وبسایت رسمی شرکت آزادراه کربلا http://kfreeway.com