آزادراه تهران- پردیس

 • كارفرما

  شرکت آزادراه تهران- پردیس

 • مدیرعامل

  دکتر سعید غفوری

 • اطلاعات پروژه

  راهداری

 • طول آزادراه

  ۲۳ کیلومتر

آزادراه تهران – پردیس


معرفی آزادراه تهران پردیس

مطابق اصول قانون اساسی و با حفظ حاکمیت دولت در بخش راه ها، قانون معروف به قانون مشارکت پس از مطالعات جامع کارشناسی توسط وزارت راه و ترابری در سال ۱۳۶۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. با تصویب این قانون و روشن سازی جزئیات اجرایی آن در آئین نامه مربوطه، ساختن آزادراه ها در کشور با مشارکت بانک ها و بخش خصوصی آغاز شد. به این ترتیب، احداث آزادراه مطابق قانون مربوطه توسط بخش خصوصی پذیرفته شد و یکی از مزیتها، انتخاب قدرت برتر توسط مشتریان در کنار راه های موجود ارائه شد. امروزه بیش از ۱۲ شرکت آزادانه در کشور شکل گرفته اند. و این روند رو به گسترش است. در حال حاضر حجم آزاد راه های کشور ۲۱۰۶ کیلومتر و ۳۲۹۱ کیلومتر در نه استان کشور در دست احداث است.

معرفی شرکت سهامی خاص

در اجرای ماده واحه قانون احداث پروژه های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک ها و سایر منابع پولی و مالی کشور مصوب ۲۴/۰۸/۱۳۶۶ مجلس شورای اسلامی و آئین نامه اجرایی قانون مذکور مصوب ۲۴/۰۲/۱۳۶۷ و با رعایت لایحه قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت در اسفند ۱۳۴۷، شرکت آزادراه تهران- پردیس (سهامی خاص) با هدف احداث، نگهداری و بهره برداری از آزادراه تهران- پردیس و طرح های آن در سال ۱۳۷۹ تشکیل گردید.

ساخت آزادراه تهران- پردیس

ارائه مسیری با کیفیت بالا برای دسترسی آسان به شهر تهران و جذب و هدایت ترافیک برونشهری راه های پرترافیک هراز و فیروزکوه و شهرهای واقع در مسیر مانند پردیس در دستور کار قرار گرفت و عملیات اجرایی پروژه در سال ۱۳۸۰ آغاز شده و با هزینه ای بالغ بر دوازده میلیارد تومان در سال ۱۳۸۹ به بهره برداری رسید. برگشت سرمایه گذاری انجام شده در طول ۲۲ سال بهره برداری و از طریق رسیدن به عوارض از اتومبیل های بین المللی پیش بینی شده است. کلیه امور مربوط به نگهداری مستمر و متناوب راه اندازی و انجام خدمات در دوره بهره برداری از آزادی راه به شرکت فناوری آزاد راه تهران پردیس می باشد.

اطلاعات سرمایه گذاران آزاد راه تهران پردیس

این آزادراه با مشارکت ۷۰٪ غیر دولتی و ۳۰٪ وزارت راه راه اندازی شده است.